Turkcell | Geleceği Yazanlar

Android Studio iki Activity arası veri alışverişi

Merhaba.

Android Studio'da 1 sayfadan diğer sayfaya veri aktarmada sorun yaşıyorum. Mesela 1.sayfamda kullanıcıdan sorduğum soruya cevap verebilmesi için editText alanı oluşturdum. Kullanıcı buraya cevabını yazdıktan sonra İLERİ butonu ile diğer soruya geçecektir. (Not: Bunların hepsi tek bir activity de gerçekleşiyor.)

Butona tıkladıktan sonra soru değişecek ve aditText alanının boş olması gerekiyor. Aynı zamanda bir önceki soruya verilen cevap en son sayfa olan SONUÇ sayfasında sıralanacak. Yani istediğim cevaplar farklı bir activity de sıralanacak. Aynı zamanda İLERİ butonu ile sorular da değişecek. Ben soruları bir dizi içerisine yerleştirdim. Cevaplar zaten kullanıcıdan alınacak. Bunları sırasıyla nasıl yapmalıyım?

Yardımcı olabilir misniz? Çok acil.

  0

  Fethi Çetin

  Softtech - 31 Aralık 2019

  Aslında bu işlemleri tek bir Activity üzerinde fragmentler aracılığıyla da yapabilirsin. Fragment yapısını öğrenip onu kullanmanı öneririm. Activityler arası veri taşıma işlemini bir çok yolla yapabileceğin gibi bu yollardan bir tanesi Intent sınıfını kullanmaktır. Bu sınıf sayesinde hem activityler arası geçiş sağlayıp hem de veri yollayabilirsin.
  Intent intent = new Intent(this, SecondActivity.class);

  intent.putExtra("Data to send", data);  // Burada istediğin türdeki veriyi bir actvityden diğerine yollayabilirsin.

  startActivity(intent);
   

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.